Gjatë pandemisë duhet të ushqehemi shëndetshëm në mënyrë që të rrisim sa më shumë imunitetin, për të parandaluar infektimin nga COVID-19 apo edhe virozat e tjera.

Një studim i fundit nga Instituti Kombëtar i Ushqimit (IKU) na tregon se konsumimi i drithërave, karbohidrateve të mira, proteinave na parandalon infektimin nga viruset.

Ja rregullat bazë që na sugjeron IKU-ja:

Ju pëlqen!

– shmangni ushqimet e konservuara, pasi ato kanë në masa të mëdha kripe dhe sheqeri.

– mos konsumoni ushqime të konservuara që kanë në përbërje shurup misri, fruktozë, vaj palme etj

– kini kujdes nga produktet që ju bëjnë alergjik

– blini ushqime sa më të freskëta dhe të stinës

– shmangni ushqimet e skuqura

– përdorni sa më shumë perime të stinës dhe gatuajini në avull ose të pjekura (jo të skuqura)

Dieta e shëndetshme ushqimore është çelësi ju ndihmon të parandaloni të gjitha sëmundjet.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!