Nëse jeni duke synuar të jeni financiarisht të lirë, ose dëshironi të kurseni më shumë para ose ndoshta të dilni nga borxhi më shpejt – të jetoni nën mjetet tuaja është një nga mënyrat më të mira për të bërë.

Të jetosh nën mjetet tuaja është një nga hapat më themelorë por më efektivë për të arritur suksesin financiar.

Mos harroni, se zgjedhja e këtij stili të jetës nuk do të thotë që ju jeni të lirë.

Ju pëlqen!

Të jetosh nën mjetet e tua nuk do të thotë se duhet të përdorësh masa ekstreme.

Kjo thjesht do të thotë marrjen e vendimeve të zgjuara dhe zgjedhjen për të investuar paratë tuaja në gjërat që me të vërtetë kanë rëndësi pa sakrifikuar mirëqenien e familjes suaj.

Dini dhe vendosni qëllime specifike

Arsyeja pse për disa njerëz hedhin në shesh paratë e tyre, është se ata vërtetë nuk kanë një objektiv financiar të qartë ose specifik.Ne të gjithë të kursejmë paratë, të gjithë duam të arrijmë lirinë financiare, por problemi është që disa prej nesh nuk i njohin ato.

Si; sa të holla ju dëshironi të kurseni, çfarë është koha specifike, pse doni të kurseni para, çfarë është qëllimi juaj afatgjatë.

Pra, merrni kohë për t’u ulur dhe kuptoni se cilat janë qëllimet tuaja. Shkruajini ato.

Gjithashtu, duke e bërë një listë të asaj që ju motivon për të jetuar nën mundësit tuaja.

Kjo e bën më të lehtë për ju të ekzekutoni atë që ju tashmë e dini përfitimin që do të merrni nga të bërit atë.

Ndiqni shpenzimet tuaja

Tani që ju keni vetes një qëllim financiar të veçantë, është koha për të ndjekur zakonet tuaja të shpenzimeve.

Sidomos në ditët e sotme ku pothuajse çdo gjë është thjesht një blerje me një klikim, është kaq e lehtë të biesh në kurthin e shpenzimeve pa mend.

Ndjekja e shpenzimeve tuaja e pengon këtë. Ju detyron të pranoni të gjitha shpenzimet e pamenduara dhe kjo e bën shumë më të lehtë për ju të identifikoni dhe të vini re të gjitha këto shpenzime të panevojshme.

Pra, caktoni disa minuta nga koha juaj për t’u ulur dhe për të ndjekur zakonet tuaja të shpenzimeve.

Eliminimet  e panevojshëme 

Pas ndjekjes së shprehive tuaja të shpenzimeve, gjëja tjetër më e mirë për të bërë është që të filloni të vlerësoni të gjitha faturat tuaja.

Rivlerësoni të gjitha faturat, kontrolloni se cilat janë faturat që dëshironi të prisni për të kursyer më shumë para.

Merrni parasysh uljen e këtyre faturave të mëdha. Kërkoni alternativa më të lira dhe shqyrtoni mundësitë e tjera.

Shikoni shpenzimet tuaja nga një perspektivë financiare dhe përcaktoni se cilat gjëra ju jeni të gatshëm të heqni dorë për të arritur qëllimet tuaja financiare më të shpejta.

Mbani mend, sakrificat që dëshironi të bëni tani do t’ju shpërblejnë dhjetë herë në të ardhmen.

Krijo dhe përmbahu në buxhetin tënd

Bëhu zoti i parave tuaja  duke krijuar një buxhet real.

Krijimi i një buxheti realist do t’ju garantojë se çdo gjë që bëni ju llogaritet. Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni shpenzimet për gjërat ose shërbimet që nuk ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja financiare.

Të bësh këtë do t’ju japë gjithashtu një koncept më të qartë se ku shkojnë paratë tuaja.

Vetëm sigurohuni që të krijoni një buxhet që është i realizueshëm për ju dhe familjen tuaj. Diçka që të gjithë ju jeni të gatshëm të angazhoni gjithashtu.

Ngulmoni

Mos harroni se çelësi për arritjen e ndonjë qëllimi, financiar apo jo, është që gjithmonë të këmbëngulja.

Nuk është e lehtë, do të vijnë pengesat, mund të hasni përgjatë rrugës.

Përqendrohuni në qëllimin tuaj. Mbani veten se të gjitha sakrificat që po bëni tani do t’ju shpërblejnë në të ardhmen.

Zgjedhja për të jetuar nën mjetet tuaja nuk është e lehtë, por është plotësisht e realizueshme. Gjithëshka ju duhet të bëni është të njihni qëllimet tuaja financiare dhe të vendosni se çfarë jeni të gatshëm të sakrifikoni për ta arritur këtë qëllim më shpejt.

Ju nuk keni për të zotëruar këtë të gjitha në të njëjtën kohë. Vetëm të bëni hapa të vegjël. Gjëja e rëndësishme është të mos heqësh dorë pasi të bëhet e vështirë.

Mos lejoni që asnjë rrethanë t’ju pengojë që të mos arrini qëllimin tuaj financiar.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!