Gjatë debatit në emisionin “Opinion” nuk kanë munguar edhe ironitë midis kryeministrit Edi Rama dhe gazetarëve Andi Bejtja e Mustafa Nano

Ky i pari kërkoi të bëhej një sondazh për dorëheqjen e kryeministrit të Maqedonisë, por Rama kërkoi që të sillej një gotë raki.

Andi Bejtja: Hapni një sondazh a duhet të japë dorëheqjen kryeministri Zaev? Hape këtë dhe flasim. A iki unë nga ky zanat i ikën ti.

Ju pëlqen!

Edi Rama: Bjeri një gotë raki këtu dhe një qepë të njomë për Bejtjen.

Andi Bejtja: Ia ke marrë dorën. Shif ndonjë Netflix se ngele me filma të realizmit socialist o dreq. Hape pra sondazhin.

Edi Rama: Është bisedë serioze. Shqipëria është në proces të thellë transformimi.

Kryeministri Edi Rama u përfshi në debat të fortë me gazetarin Mustafa Nano që tha se Shqipëria është një vend i mjerë, i cili është përkeqësuar 6 vitet e fundit.

Debati i plotë:

Mustafa Nano: Unë mendoj që edhe sikur ta kishim marrë Po-në e BE-së, Shqipëria do mbetej kjo si është. Vendi më i mjerë i Evropës.

Lexo po ashtu:  Parashikuesit e zgjedhjeve e nxjerrin Bidenin favorit për të fituar

Edi Rama: Po pse?

Mustafa Nano: E tregoi mbledhja e fundit e Këshillit të Evropës. Maqedonia u veçua.

Edi Rama: Maqedonia ka 14 vjet që rri tek dera. Ne e kemi vitin e dytë. Maqedonia ndërroi emër, ndërroi identitet.

Mustafa Nano: Do na lejosh të shprehim ndonjë gjë.

Edi Rama: S’ta lejo të thuash është vendi më i mjerë…këmbë mbi këmbë.

Mustafa Nano: Çfarë kjo arrogancë në vendin më të qelbur të Evropës edhe për fajin e kryeministrit. Pse s’të pëlqen kjo e imja por të pëlqejnë poturet e tua. Nëse më lini unë ua shpjegoj. Është tradicionalisht më i mjeri por këto 6 vjet është bërë më i mjerë.

Edi Rama: Pse jemi më i mjeri? Më jep një fakt!

Mustafa Nano: Nuk ka azilant malazez, nuk ka azilant maqedonas, ka azilant shqiptarë.

Edi Rama: Harron strukturën e atyre vendeve. Në Mal të Zi dhe në Serbi kanë strukturë sociale tjetër. Më thuaj në këto 6 vjet një gjë që është më keq.

Mustafa Nano: Unë kur shoh nga shtëpia gazetar që nervozohen me kryeministrin sepse dua që kryeministrin e vendit tim ta respektoj. Ç’është kjo që shkon me poture në Bruksel dhe çuditesh nga qëndrimi im.

Lexo po ashtu:  Cili është kuptimi i termit “non-paper” në fushën e diplomacisë, kur dhe pse përdoret?

Edi Rama: Edhe ti shikon nga pantallonat. Si mund të biesh në këtë nivel të shkosh me poture në Bruksel.

Mustafa Nano: Vetëm Duterte dhe Chaves kanë shkuar me rroba…

Edi Rama: Kanë shkuar me rroba ushtarake.

Mustafa Nano: Veshjet e tua janë stër testuar dhe e vetmja gjë që nuk ka ndryshuar është veshja e politikanëve. Arsyeja është që nëpërmjet pamjet, duhet t’u përcjellë atyre masave sensin e masës, seriozitetit. E ka një logjikë. Shkoni nga kompleksi i inferioriteti.

Edi Rama: Mua më merr të keqen për kompleks inferioriteti.

Mustafa Nano: Kompelsk inferioriteti si shqiptar.

Mustafa Nano: Reforma në Drejtësi quhet e vdekur. Nëse arrestohet një kundërshtar politik, ai e ka të gatshme alibinë

Edi Rama: Ti s’më the gjë fare. Unë të thashë të më thuash një gjë që është më keq se para gjashtë vitesh.

Mustafa Nano: Reforma në drejtësi pra.

Edi Rama: Para 6 vitesh ti ke pas një kryeministër që i vriste në bulevard …

Mustafa Nano: Mos u krahaso me atë.

Edi Rama: Po me kë të krahasohem. Individualisht mund të krahasohem edhe me presidentin e Francës, por me Francën jo. Ajo që ka të bëjë me shqiptarët sot, është fakti se nuk gjejnë dot të drejtën, sot në Shqipëri nuk ka drejtësi. Por, ama sot në Shqipëri, krahasuar me para 6 vitesh, ka një proces që po ndërton themelet e drejtësisë.

Lexo po ashtu:  Vuçiq thotë se ideja për “Liqenin Trump” ishte e serbëve të Kosovës: Ata e duan Trumpin

Mustafa Nano: Nuk jam më i sigurt.

Edi Rama: Është çmontuar kasta më e fuqishme në Shqipëri, më e paprekshme. Ajo ka qenë oligarkia e vërtetë, kasta e prokurorëve dhe gjyqtarëve të nivelit të lartë. Janë pastruar ata tani. Unë nuk jam për të futur në burg, fut drejtësia. Kush thotë se Vettingu është thjesht për pushim nga puna, nuk është e vërtetë. Të gjithë do japin llogari para drejtësisë.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!