Një e pesta e vdekjeve në mbarë botën mund të shmanget thjesht duke adoptuar një dietë të shëndetshme. Të ushqyerit e varfër do të kishte një incidencë më të lartë të vdekjeve të parakohshme, madje edhe se pirja e duhanit. Pavarësisht nga pesha e tepërt, ngrënia e keqe vret një në pesë vetë çdo vit. Ky është alarmi i ngritur nga 130 shkencëtarë nga pothuajse 40 vende të botës të koordinuara nga Ashkan Afshin i Institutit për Metrikën dhe Vlerësimin e Shëndetit (Ihme) të Universitetit të Uashingtonit.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Në mënyrë të veçantë, dietat që konsiderohen të rrezikshme janë ato që përmbajnë: shumë kripë (tre milionë vdekje), pak perime (tre milionë vdekje), pak fruta (dy milion të vdekur), nivele të ulëta të arrës, fara, omega 3 dhe fibra. “Ne besojmë se dieta është një nga drejtuesit kryesorë të shëndetit në mbarë botën”, thotë Christopher Murray, drejtor i Institutit për Metrics Shëndetësisë dhe Vlerësimit të Universitetit të Uashingtonit.

Shkaku i parë janë sëmundjet kardiovaskulare, të ndjekura nga tumoret dhe diabeti. Jo vetëm: një dietë e pasaktë ishte përgjithësisht përgjegjëse për 255 milionë vjet të humbura për shkak të vdekjes së parakohshme të shkaktuar nga një sëmundje ose për shkak se ata jetonin me aftësi të kufizuara. “Miratimi i dietave që favorizojnë ushqimet e bazuara në soje, fasule dhe burime të tjera të proteinave të perimeve do të kenë përfitime të rëndësishme për shëndetin e njeriut dhe të mjedisit”, thotë Walter Willett, profesor i Harvardit dhe bashkëautor i punës së re. Ndërsa kripa, sheqeri dhe yndyra kanë qenë në qendër të debatit mbi politikat ushqimore në vitet e fundit “. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!