Urtësi nga Uinston Churchill

Duhet guxim që të ngrihesh dhe flasësh; por po guxim duhet të ulesh dhe dëgjosh.

E vërteta është e padiskutueshme. Ligësia mund ta sulmojë, injoranca mund të përqeshë, por në fund ajo mbetet aty.

Ju pëlqen!

Nuk është e mjaftueshme që ne të bëjmë më të mirën; ndonjëherë lipset të bëjmë atë që është e nevojshme.

Gjatë gjithë jetës kam ngrënë shpesh fjalët e mia, dhe më duhet ta pohoj që ka qenë dieta më e shëndetshme për mua.

Keni armiq? Në rregull. Kjo do të thotë që keni mbrojtur një kauzë në jetën tuaj

Pacifist është ai që ushqen një krokodil, me shpresën se krokodili do ta hajë të fundit.

Njerëzit pengohen herë pas herë tek e vërteta, por shumica prej tyre ngrihet dhe vazhdon rrugën sikur të mos ketë ndodhur asgjë.

Një fjalim i mirë duhet të jetë si këmisha e një gruaje; mjaftueshëm i gjatë për të mbuluar subjektin, dhe mjaftueshëm i shkurtër për të ngjallur interes.

Lexo po ashtu:  Këshilli Bashkiak, jo por Këshilli i turpit

Suksesi nuk është përfundimtar, dështimi nuk është fatal: ajo që ka rëndësi është guximi për të vazhduar.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Fanatik është ai që s’mund të ndryshojë mendje, dhe që as nuk do të ndryshojë temë.

Ne jemi zotër të fjalëve të pashprehura, por robër të atyre që i lëmë të na rrëshqasin nga gjuha.

Mësimi më i madh në jetë është të dini se edhe budallenjtë kanë ndonjëherë të drejtë.

Çmimi i madhështisë është përgjegjësia.

Ju nuk do të mund të mbërrini kurrë destinacionin tuaj, nëse ndaleni dhe gjuani me gurë drejt çdo qeni që leh.

Sa më shumë pas që mund të shihni, aq më larg keni gjasa për të parë përpara.

Dyshimet mund të largohen vetëm nga veprat konkrete. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!