Meshkujt që qëndrojnë shumë pranë TV-së, sigurisht që preken nga problemet me prostatë. Kjo nuk ndodh te meshkujt që janë aktivë, sugjerojnë studimet.

Prostate është sëmundje që zakonisht prek meshkujt e moshës së tretë.

Këshilla e parë nga mjekët është ecja dhe për ata që punojnë në zyrë, duhet që kohë pas kohë të ngrihen nga tavolina edhe të bëjnë lëvizje të vogla.

Ju pëlqen!

Nëse jeni prekur nga kjo sëmundje, atëherë duhet të bëni kujdes me ushqimin. Në ndihmë u vjen një dush i ngrohtë dhe erëzat e ndryshme.

Më poshtë i gjeni të renditura ushqimet dhe pijet që ju vijnë në ndihmë.

Çaji jeshil në vend të kafesë

Kafeina është një diuretik dhe stimulon urinimin, dhe gjendet gjithashtu në çokollatë dhe pije të gazuara. Çaji jeshil është një mrekulli për shëndetin dhe rekomandohet edhe te njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë. Çaji jeshil përmban antioksidantë të fuqishëm që shkatërrojnë bakteret dhe viruset, forcojnë sistemin imunitar dhe luftojnë kundër disa formave të kancerit, duke përfshirë edhe kancerin e prostatës.

Përzirja bimore

Përzierja e çajit që përmban bimë (qumështi i vogël, veshët, gjethet e thupërve, rizomat, polen dhe mëndafshin e misrit) janë relativisht të shpejta për të qetësuar inflamimin e prostatës, zvogëlimin e ishullit dhe parandalimin e zhvillimit të infeksionit. Të gjitha këto bimë janë individualisht të shkëlqyera për traktin urinar.

Lëngu i shalqirit

Farat e shalqi janë të shkëlqyera për detoksifikimin, përmirësimin e fshikëzës dhe funksionimin e pastër të veshkave. Farat e shalqirit mund të hidhni në një gotë me ujë për disa minuta dhe më pas ta konsumoni atë. Ato janë të shkëlqyra për trajtimin e prostatës.

Çaj nga rrënja e hithrave

Kjo pije nuk rekomandohet te njerëzit me presion të lartë të gjakut, por ndihmon shumë në problemet me veshka.

Çaj nga hibiskusi

Çaji nga hibiskusi nuk përmban kafeinë dhe është shumë i mrië për për presionin e gjakut dhe ka veti antikancerike. Ky çaj ka një efekt pozitiv në prostat, dhe mund të bëhet nga lulet e freskëta dhe të thata.

Çaj kamomil

Çaji përdoret si anti-inflamator dhe si një ilaç për shërimin e plagëve, dhe bëhet nga petalet e bimës.

Fara kungulli dhe liri

Çdo ditë ju duhet të hani një grusht të plotë të farave të kungullit dhe të lirit. Këto fara janë një burim i mirë i zinkut, një mineral që është jetësor për shëndetin e prostatës. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!