Qeveria greke ka ndërmarrë hapa konkretë për ta dërguar sa më shpejt në Hagë çështjen e detit me Shqipërinë. Sipas gazetës “Kathimerini” “Një dekret presidencial që parashikon shtrirjen e Greqisë në ujërat e saj territorialë në Detin Jon nga 6 në 12 milje detare është paraqitur në Këshillin e Shtetit, gjykata më e lartë administrative e Greqisë, për një kontroll ligjor, dhe më pas do të nënshkruhet nga presidentja Katerina Sakellaropoulou, për t’u kthyer në ligj.

Po në këtë gazetë parashikohet se nuk ka gjasa të ndodhë përpara zgjedhjeve parlamentare të planifikuara që zhvillohen në Shqipëri në Prill.

“Një dekret presidencial që parashikon shtrirjen e Greqisë në ujërat e saj territorialë në Detin Jon nga 6 në 12 milje detare është paraqitur në Këshillin e Shtetit, gjykata më e lartë administrative e Greqisë, për një kontroll ligjor, dhe më pas do të nënshkruhet nga presidentja Katerina Sakellaropoulou, për t’u kthyer në ligj.

Ju pëlqen!

Dekreti u dërgua në gjykatë javën e kaluar pas një vizite nga ministri i Jashtëm Nikos Dendias në Tiranë, ku u ra dakord që Greqia dhe Shqipëria të referonin një mosmarrëveshje mbi kufijtë e tyre detarë në detin Jon në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Në përputhje me parashikimet e dekretit, shtrirja e ujërave territoriale të Greqisë do të kryhet gjithashtu në veri të Korfuzit, një zonë ku qasja e Shqipërisë është e ndryshme nga ajo e Greqisë. Sidoqoftë, rregullimet e kërkuara do të kryhen me mirëbesim menjëherë pas vendimit të gjykatës” – shkruan Kathimerini që tërheq vëmendjen se çështja nuk është kaq e thjeshtë në Shqipëri.

“Pritet që thirrja nga të dy vendet në gjykatën ndërkombëtare nuk ka gjasa të ndodhë përpara zgjedhjeve parlamentare të planifikuara të zhvillohen në Shqipëri në Prill. Sidoqoftë, mund të ketë një pengesë. Nënshkrimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama nuk mjafton për të miratuar marrëveshjen e përbashkët midis dy vendeve. Dhe burimet diplomatike bëjnë me dije se presidenti i vendit Ilir Meta mund të mos e miratojë marrëveshjen në mënyrë që të mos i japë partisë së Ramës përparësi para zgjedhjeve” – e mbyll gazeta greke.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!