Diabetit i tipit 2 është një gjendje që shkakton ngritjen e nivelit të sheqerit (glukozës) te njerëzit.

Mostrajtimi në kohë mund të shkaktojë komplikime serioze në shëndet. Por që niveli i sheqerit në gjak mund të kontrollohet përmes ngrënies së disa ushqimeve të caktuara.

Nga NHS rekomandojnë që të hahet një llojllojshmëri ushqimesh, duke përfshirë fruta dhe perime dhe disa prej pastave.

Ju pëlqen!

Sheqeri, yndyrat dhe kripa duhet të konsumohen në minimum. Shumë me rëndësi është çdo ditë të hahet mëngjes, drekë dhe darkë.

Katër llojet e ushqimeve që duhet t’i hani që ta ulni nivelin e sheqerit janë:

Pemët dhe perimet,

Frutat e thata,

Drithërat, dhe

Bimët bishtajore.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!