Të premten në mbrëmje: Rrjedh një video amatore ku bie në sy se si Albin Kurti përfaqëson dinjitetshëm shqiptarët në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Shihet se fiton respektin e të pranishmëve, por jo edhe të pushtetarëve shqiptarë në atë tryezë.

Të shtunën në mëngjes: Shpërndahet një thashethem “i pafajshëm” kinse amerikanët “ia kanë mbyllur derën Albin Kurtit” dhe nuk takohen më me të.

Të shtunën pasdite: Albin Kurti takohet me diplomatin e lartë amerikan Philip Reeker, ndihmës-sekretar i shtetit për çështje të Europës dhe Euroazisë. Në fakt asnjë takim i paraparë në agjendë nuk është anuluar, dhe asnjë kontakt me ndonjë diplomat të rëndësishëm nuk është ndërprerë.

Ju pëlqen!

Të dielën: Shullëhemi në diell, pimë kafe, hamë fara, dhe mendojmë ç’të shpikim javën e ardhshme që të vëmë pak Albinin në siklet.
A.Z.

Lexo po ashtu:  Kurti: Nuk mund të ketë Ballkan të hapur derisa Serbia nuk i pranon dokumentet e Kosovës
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!