Sot MekuliPress sjellë për ju vetëm katër rreshta të të madhit Gjergj Fishta, e që kanë peshë e fuqi sa të gjitha fjalimet e deputetëve shqiptarë të Tiranës, të Shkupit e të Prishtinës, të dëgjuara e të shkruara gjatë këtyre 50 viteve të fundit:

“Për inat të Shkjeve të Ballkanit
Për gazep të atij Sulltanit,
Si premtue kish Perendija
Prapë zojë m’vedi duel Shqipnia”.

Gjergj Fishta

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.