Legjenda e shahut rus, Garry Kasparov, u mund nga një superkompjuter — por kur bëhet fjalë për inteligjencën artificiale, ai është plotësisht i bindur se janë njerëzit ata që përbëjnë kërcënimin e vërtetë.

Kasparov ka mbetur i mahnitur nga teknologjia që nga ndeshjet e tij të famshme kundër kompjuterit Deep Blue të IBM në vitet 1990.

Por ndërsa u përball njëkohësisht me 10 kundërshtarë në shah në Samitin e Uebit të Lisbonës këtë javë – duke i mposhtur të gjithë ata në 45 minuta – gjeti pak kohë të fliste për AFP mbi rolin e rritjes së inteligjencës artificiale në shoqëri.

Ju pëlqen!

“Ne jetojmë në një botë ku kompjuterat po luajnë role gjithnjë e më të mëdha. Pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo, kjo po ndodh. Nuk ka asnjë provë që makinat po na kërcënojnë. Rreziku i vërtetë nuk vjen nga robotët vrasës, por nga njerëzit — sepse njerëzit e kanë ende monopolin mbi të keqen.”

Kërcënimi i vërtetë, thotë kritiku i Kremlinit, vjen nga “vendet diktatoriale, totalitare dhe terroristët që do të përdorin këtë teknologji për të na dëmtuar”.

Lexo po ashtu:  Për dashurinë

Ndërsa vrasësit robo-vrasës të stilit të Terminatorit mbeten ende lëndë e fantashkencës, grupet e të drejtave të njeriut tashmë po bëjnë presion që ligjet ndërkombëtare të kufizojnë përdorimin e të ashtuquajturve “robotët vrasës”, duke parashikuar se AI do të transformojë luftën në vitet në vijim.

Ndërkohë, në Samitin e Uebit, gurutë e teknologjisë kanë diskutuar për aplikime më pozitive të mundshme të inteligjencës artificiale, nga chatbot inteligjente që nxisin shëndetin tonë mendor deri te klasifikimi i mbetjeve plastike.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!