Në Angli janë shtuar rastet me futbollistët që kanë kontaktuar federatën për t’i ndihmuar në lidhje me anën psikologjike, e cila është shumë e rënduar. Janë të shqetësuar për atë që do të ndodhë me të ardhmen e tyre. Për momentin janë 299 raste futbollistësh.

Karantina krijon probleme, frika nga virusi gjithashtu. Kanë shqetësim për familjet e tyre, por edhe për veten. Edhe pse në mënyrë të pavetëdijshme kjo krijon stres, ankth, dyshime dhe trishtim. Puna fizike e lojtarëve është shumë e rëndësishme. Duhet mbajtur në formë trupin sepse ndikon shumë në largimin e stresit.

Për të larguar bllokimet mendore që mund të krijojë kjo kohë pandemie janë psikologët sportivë, të cilët kanë teknika që të çlirojnë mendimet. Frika është e njëjtë për të gjithë.

Ju pëlqen!

Ta pranosh

Hapi i parë është të pranosh situatën ku po jetojmë. “Disa sportistë kanë bërë gabimin e madh dhe kanë menduar se kjo do të ishte një situatë kalimtare dhe me pak rrezik. Mendonin se do të shkonin në stërvitje, pastaj të lanin duart dhe të riktheheshin të nesërmen për të vazhduar futbollin,por nuk ishte kështu. Duhet ta pranojnë që kjo është situata ku jemi dhe nuk kemi rrugëzgjidhje për momentin”, thotë ish-drejtoresha e kabinetit psikologjik të Realit të Madridit, Hoze Maria Buketa.

Hapi i dytë është të mendosh se si ta kalosh këtë kohë.

“Të mendojmë pozitivisht dhe të heqim dorë nga pesimizmi. Duhet të mendojnë që janë të dobishëm. E rëndësishme është që të lojtarët të jenë aktivë. Tani nuk mund të luajnë, por duhet të punojnë në biçikletë. Rendimenti fizik është i rëndësishëm për të ndihmuar mendërisht futbollistët”, thotë psikologja .

Ajo i këshillon që të kalojnë kohë të shëndetshme për mendjen, me familjen dhe fëmijët. Është koha që të kujtojnë hobet dhe dëshirat e tjera të fëmijërisë. Ajo thotë se është e rëndësishme që të bëhen edhe lojëra të ndryshme dhe të eksplorohen programe të shumta në telefonat celularë që ndihmojnë në krijimin e ideve të reja.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!