Kancelari austriak Karl Nechamer ka deklaruar gjatë takimit të Partive Popullore Europiane se propozimi i presidentit francez, Emmanuel Macron për krijimin e një këshilli politik me vendet që presin të anëtarësohen në BE, mund të provokojë dëme të karakterit strategjik. Propozimi i Macron ishte refleks i situatës në Ukrainë dhe duke qenë se anëtarësimi i këtij vendi u kërkua menjëherë, lideri francez bëri atë që di të bëjë më mirë: dha iluzionin e shpresës me një marifet burokratik.

Për Nechamer vendosja e përparësive mund të sjellë probleme strategjike.

Nëse kandidaturës së Ukrainës i jepet perspektiva e shpresës dhe hezitohet për Ballkanin Perëndimor, atëherë rajoni nuk do ta kuptojë këtë. Ka shumë angazhim në rajon dhe ne duhet ta marrim seriozisht atë. Unë jam kryeminstri i parë nga një vend i BE-së që vizitoj Ballkanin pas një kohe të gjatë. Kjo duhet të ndryshojë, për shkak se Ballkani Perëndimor është i rëndësishëm gjeopolitikisht po aq sa Ukraina, ka thënë ai.

Lexo po ashtu:  Pep, qeni që u dënua me burgim të përjetshëm
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!