Një studim në Kinë kushtuar kafshëve ka zbuluar se macet mund të infektohen nga Covid- 19 apo SARS/COV-2 dhe madje ta transmetojnë brenda llojit të tyre.

Edhe pse nuk shfaqnin simptomat studiuesit gjetën se në 2 nga 5 macet e eksperimentuara kishte simptoma në sistemin respirator. Por lajmi i mirë është se macet shtëpiake nuk e përhapin gjërësisht koronavirusin tek macet e tjera dhe kjo është provuar dhe me SARS/COV-1 në 2003.

Por një tjetër eksperiment u provua me qentë ku në 5 raste asnjë nuk rezultoi pozitiv. Po ashtu studimi kinez thotë se edhe derrat, pulat dhe rosat nuk janë organizmat ku koronavirusi mund të shfaqet dhe zhvillohet.

Lexo po ashtu:  Ekspertët zbulojnë sekretin më të ruajtur të Ishullit të Pashkëve
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!