Për 63% të njerëzve kafeja është e domosdoshme çdo ditë. Ky numër ka qenë i lartë që nga viti 2017, sipas Shoqatës Kombëtare të Kafesë. Ngritja e kafesë është për shkak të përfitimeve të saj të shumta, duke përfshirë parandalimin e dëmtimit të ADN.

“Pirja e kafesë me stomak bosh, ose herët në mëngjes para se të hani mëngjes, mund të rrisni nivelin e kortizolit në trupin tuaj. Që nga momenti që hapni sytë në mëngjes, trupi juaj nis lëshimin e kortizolit, një hormon që është përgjegjës për rregullimin e imunitetit tuaj, metabolizmit dhe reagimit të stresit, “thotë Dr. Nikola Djordjevic.

Nëse ju mbushni trupin tuaj me kafeinë kur kortizoli është në kulmin e tij, thotë Djordjeviç, do ta nënshtroni trupin tuaj në më shumë stres. Një studim pilot që vlerësoi preferencat në mesin e studentëve të mjekësisë, tregoi se 25 për qind e nxënësve pinë kafe në mëngjes në një stomak bosh.

Ju pëlqen!

Këta studentë janë në një rrezik në rritje të ndryshimeve të humorit dhe impakteve të mundshme afatgjata për shëndetin e tyre, siç shpjegohet në studim. Kjo është për shkak se kafeja stimulon acidin në bark, duke prodhuar një mjedis më acid.

“Kafja në stomak bosh mund të zmadhojë efektet stimuluese sepse nuk ka asgjë  nga çfarë mund të përthithet.”, thotë Dr. Jamie Long, psikolog i klinikës së licencuar. Kështu, një bark me ushqim është jetik për të frenuar sasinë e acidit të stomakut të prodhuar.

Meqenëse kafja irriton stomakun, do të keni shumë gjasa të përjetoni urth dhe madje të zhvilloni ulçer në  stomak, thotë Djordjeviç. Është e qartë se kafja në një stomak bosh ndikon në shëndetin fizik. Por ajo lidhet edhe me shëndetin mendor. Mbiprodhimi i acidit në stomak mund të shkaktojë lëkundje të humorit, dridhje dhe simptoma të tjera, thotë Djordjeviç. Përveç kësaj, ka pasur studime që lidhin acidin në stomak me ankthin dhe depresionin.

“Sidomos kur konsumohen në sasi të mëdha, studimet kanë zbuluar se kafeina imiton simptomat e ankthit dhe madje edhe sulmet e panikut. Simptomat mund të përfshijnë shqetësimin, dridhjen, fytyrën e kuqe dhe shpejtësinë e zemrës “, thotë Long. “Dhe nëse tashmë jeni të prirur të përjetoni ankth, jeni edhe më të pambrojtur ndaj efekteve të kafesë”.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.