Nëse jeni në mesin e njerëzve që në mëngjes pijnë vetëm një kafe, është koha për të ndryshuar zakonin tuaj: kafeja me një stomak bosh është e keqe.

Kafeja pa ngrënë asgjë dëmton stomakun që nga stimulimi i prodhimit të acidit hidroklorik, ajo irriton mukozën e stomakut në mënyrë që të bëhet shkak i fillimit të djegijes, refluksit gastroezofakal, aciditetit dhe në raste më të rënda edhe ulçera dhe gastriti. Kjo pavarësisht nëse kafe është normale ose dekafeinato.

Acidi klorhidrik është një substancë që favorizon tretjen e ushqimit, në mungesë të kësaj të fundit aciditeti i saj sulmon muret e stomakut që gjenerojnë djegie ose lëndime. Jo vetëm kaq, pirja e kafesë me stomakun bosh und të shkaktojë ndryshime të humorit, të tilla si nervozizmi, ankthi dhe nervozizmi, sepse ndikon në sistemin nervor dhe ndërhyn me ekuilibrin hormonal. Ndërsa sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, kafja rrit kërkesën e përditshme për ujë, pasi ndërhyn në hidratimin e duhur të trupit, në mënyrë që të shkaktojë dehidratim dhe takikardi.

Ju pëlqen!

Për të shmangur dëmet e shkaktuara nga acidi klorhidrik në stomak, është e nevojshme të konsumoni ushqim me pijen tuaj të dashur. Vërtetë nuk mund të hani në mëngjes? Atëherë pini një gotë ujë për të zvogëluar kohën që kafeja qëndron në stomak. Nga ana tjetër, nuk funksionon me qumështin që nuk mund të bllokojë sekretimin e acidit klorhidrik, gjë që shkakton të njëjtat dëme edhe nëse konsumoni një makiato ose një kapuçino.

Përveç të qenit në gjendje për ta pirë me stomakun plot, është mirë të mbani mend se për të ruajtur mirëqenien tuaj, ju nuk duhet të konsumoni më shumë se pesë kafe në ditë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!