Ministria Afgane e Arsimit po heton ndalimin e fundit për të kënduar në publik të imponuar ndaj vajzave mbi moshën 12 vjeç nga drejtori i arsimit në kryeqytetin Kabul. Ndalimi u kritikua gjerësisht në mediat sociale, dhe vajzat ndanë klipet e tyre duke kënduar duke përdorur hashtag #IAmMySong.

BBC raporton se të ballafaquar me direktivën e Kabulit që ndalon adoleshentët të këndojnë në ambientet e shkollës dhe gjithashtu ndalon vajzat e moshuara të kenë mësues muzike meshkuj, Ministria e Arsimit argumenton se ky nuk është pozicioni i saj dhe se do ta vlerësojë atë, pa përjashtuar mundësinë e ndërmarrjes së masave disiplinore.

“Ne nuk do të lejojmë askënd të heshtë zërat tanë. Ne duhet të qëndrojmë për të ardhmen e vajzave tona,” aktivistja Laila Frogh Mohammadi postoi në Twitter me një video të saj duke kënduar një këngë të njohur afgane.

Ju pëlqen!

Sulmet e dhunshme ndaj grave në jetën publike afgane janë përshkallëzuar ndërsa siguria në vend u përkeqësua. Në fillim të këtij muaji, tre punonjëse të medias u vranë gjatë kthimit në shtëpi nga puna në Afganistanin lindor. Dhe në janar, personat e armatosur vranë dy gjyqtare femra të Gjykatës së Lartë në Kabul.

Lexo po ashtu:  Sulm me raketa pranë ambasadës amerikane në Irak

Disa gra e krahasojnë këtë ndalim me jetën nën Talibanët – të rrëzuar në 2001 – kur vajzat ishin të ndaluara të shkonin në shkollë dhe shumica e muzikës ishte e ndaluar. “Ky është Talibanizimi nga brenda republikës,” tha Sima Samar, një aktiviste afgane për të drejtat e njeriut për gati 40 vjet. (ANSA)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!