Ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu, i ka dalë në krah deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Mulhaxha-Kollçaku e cila duke cituar një analisti serb, ka thënë se ‘Kurti në përballje me Serbinë është më i fortë sepse nuk ka dosje kriminale të UÇK-së’.

Thaçi, përmes një shkrimi në Facebook ka thënë se është krenar që ka qenë Drejtor Politik i UÇK-së por është shprehur se ndjehet i befasuar me deklarimin e deputetes Mulhaxha -Klloçaku.

E Haxhiu i ka reaguar Thaçit duke i thënë se ai e ka sjell Gjykatën Speciale, ndërkaq LVV  nuk e ka votuar.

Ju pëlqen!

“Kollçaku është një mjeke e njohur nga Peja, vjen nga një familje e nderuar, e cila gjatë luftës ka pësuar nga regjimi serb. Duhet të ndalet abuzimi me imazhin e një njeriu të ndershëm, e me kontribut qytetar e politik”.

“Presidenti i paska nxitur njerëzit kundër saj duke u thirrur në UÇK. Por ky president e ka sjellë Gjykatën Speciale, të cilën ne nuk e kemi votuar. Ky dhe partia e tij e kanë sjellë Zajednicën dhe ne kemi protestuar. Ky president e ka sjellë idenë për heqjen dorë nga veriu. Ky është bërë mbështetës i ideve të Vuçiqit”, ka thënë Haxhiu.

Lexo po ashtu:  Gjermania i kërkon Serbisë t’i bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Rusisë – nëse dëshiron të bashkohet me bllokun

Ministrja e Drejtësisë, ka kërkuar nga presidenti Thaçi që të kërkojë falje dhe të mos përçajë.

“I nderuar president, juve duhet të kërkoni falje. Dhe është koha të punojmë për koordinim të qëndrimeve kombëtare, e jo për të mbjellë përçarje. Kryeministri Kurti ka kërkuar koordinim. Është momenti që të tregoni se nuk dini të bëni vetëm përçarje”, ka thënë në fund Haxhiu.

Ndërkaq, ndaj deputetes Mulhaxha-Kollçaku, pati reagime të ashpra, duke bërë që ajo të fshijë postimin në llogarinë e saj në Facebook.

Po ashtu Kollçaku ka thënë se i është keqinterpretuar sa i përket UÇK-së, pasi thekson se vetëm ka cituar një analistë serb, për të treguar se sa shumë kundërshtarë ka Albin Kurti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!