Normalisht flokët funksionojnë në një raport përafërsisht 80/20,  të rritjes me rënien e tyre, por në momente stresi raporti mund të ndryshojë në 30/70.

Po cilat janë disa arsye për rënien e flokëve?

  • Shtatzënia

Edhe pse kjo është diçka shumë e zakonshme, shumë femra nuk e dinë këtë.

Ju pëlqen!

Gjatë shtatzënisë flokët kalojnë në një fazë pushuese, duke bërë që shumica e grave të kenë flokë në gjendje shumë të mirë gjatë kësaj periudhe. Kjo ndodh për shkak të rritjes së prodhimit të hormoneve.

Por, pas shtatzënisë kur nivelet e hormoneve normalizohen, gratë mund të përjetojnë një rënie më intensive të flokëve, që mund të shkaktojë dhe panik. Por, kjo është një pjesë normale e periudhës pas shtatzënisë dhe flokët rriten përsëri pas rreth 6 – 12 muajsh.

  • Stresi

Për disa femra, rënia e flokëve është reagimi i trupit ndaj stresit. Mund të vini re që shumë gra përjetojnë rënie të flokëve kur kalojnë një sëmundje, apo diçka tjetër stresuese. Mënyra se si mund të trajtohet rënia e flokëve në këto raste është duke trajtuar problemin.

Lexo po ashtu:  Si të mbroni familjen nga pornografia, program falas

Mënyra të mira mund të jenë gjithashtu konsumimi i një diete të balancuar dhe suplementet e zinkut.

  • Anemia

Rënia e papritur e flokëve mund të shkaktohet shpesh nga nivelet e ulëta të hekurit. Konsumimi i ushqimeve të pasura me hekur dhe suplementeve mund të ndihmojë që flokët të rriten përsëri.

  • Alopecia e tërheqjes

Kjo mund të vihet re sidomos në gratë e reja që i mbajnë shpesh flokët të kapura.

Ky lloj i rëniës së flokëve është shumë shqetësues sepse mund të çojë në dëme të përhershme. Flokët në pjesën e ndarjes (vijëzimit), në veçanti, mund të jenë shumë delikate, sidomos nëse janë të lyera.

Gjëja më e mirë që mund të bëni është që t’i mbani flokët të lirshme ose të lëshuara.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!