“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 26 prillit 1931, në faqen n6, një shkrim në lidhje me interesimin asokohe të mbretërisë shqiptare për të krijuar flotën e saj detare.

Shqipëria dëshiron të ketë një flotë detare

“Tiranë, 25 prill 1931.

Ju pëlqen!

Aktualisht, qeveria shqiptare është duke negociuar me përfaqësuesit diplomatikë italianë blerjen e një kryqëzori prej çeliku (anije lufte shumë e shpejtë), i cili do të jetë njësia e parë e flotës detare shqiptare.

Është planifikuar më pas blerja e disa njësive të tjera që do të formojnë zemrën e flotës së luftës së shtetit shqiptar. (Centropa).”

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Aurenc Bebja

©MekuliPress/ Dhuro sot vetëm 1 euro dhe shpëtoje MekuliPress. Ndihmo gazetarinë e pavarur nga partitë politike dhe oligarkët. FOTO: No copyright infringement is intended.