Joe Biden mori duartrokitje gjersa u ngrit në podium për të mbajtur fjalimin përurues si presidenti i 46-të i SHBA-së.

Pasi falënderoi të pranishmit në inaugurim, Biden tha, “Kjo është dita e Amerikës. Kjo është dita e demokracisë”, raporton CNN.

Presidenti referoi sulmin e dhunshëm ndaj Kongresit amerikan dy javë më parë, duke thënë se nënvizonte vlerën e demokracisë amerikane.

Ju pëlqen!

“Ne kemi mësuar përsëri se demokracia është e çmuar”, tha presidenti dhe shtoi se, “Dhe në këtë orë, miqtë e mi, demokracia ka mbizotëruar”.

“Sot ne festojmë triumfin, jo të një kandidati, por të një kauze – kauzës së demokracisë. Vullneti i njerëzve është dëgjuar dhe vullneti i njerëzve është marrë parasysh. Ne kemi mësuar përsëri që demokracia është e çmuar. Dhe në këtë orë, miqtë e mi, demokracia ka mbizotëruar”, tha demokrati.

Presidenti i 46-të amerikan nuk harroi të falënderoi paraardhësit të të dyja partive, përfshirë ata që nuk mund të ishin të pranishëm.

“Falënderoj paraardhësit e mi të të dy palëve për praninë e tyre sot këtu. Unë i falënderoj ata nga zemra ime…Dhe unë e di rezistencën e Kushtetutës sonë dhe forcën, forcën e kombit tonë, ashtu si Presidenti Carter, me të cilin unë fola mbrëmë dhe nuk mund të jetë me ne sot, por që e përshëndesim të gjithë”, tha 78-vjeçari.

Ai pranoi fuqinë që vjen me dhënien e “betimit të shenjtë” që u dha nga ish-presidentët.

“Unë sapo kam bërë një betim të shenjtë secili prej atyre patriotëve të dhënë. Betimi i parë i dhënë nga Uashingtoni. Por historia amerikane nuk varet nga askush prej nesh, jo nga disa prej nesh, por nga të gjithë ne. Nga ne, njerëzit , të cilët kërkojnë një bashkim më të përsosur. Ky është një komb i madh. Ne jemi njerëz të mirë”, tha Biden.

Ai foli edhe për rëndësinë e bashkimit të vendit, duke thënë se “gjithë shpirti im është në këtë”.

“Sot, në këtë ditë janari, gjithë shpirti im është në këtë: Bashkimi i Amerikës së bashku, bashkimi i njerëzve tanë, bashkimi i kombit tonë”, tha demokrati.

Presidenti u bëri thirrje amerikanëve që të bashkohen për të kapërcyer sfidat e jashtëzakonshme me të cilat përballet kombi – një ide që ai shpesh e përmendte në fushatën presidenciale.

“Për të kapërcyer këto sfida, për të rivendosur shpirtin dhe për të siguruar të ardhmen e Amerikës duhen shumë më tepër sesa fjalët dhe kërkon më të pakapshmet nga të gjitha gjërat në një demokraci, unitet”, tha Biden.

“Bashkimi për të luftuar armiqtë me të cilët përballemi. Zemërimi, inati dhe urrejtja, ekstremizmi, paligjshmëria, dhuna, sëmundja, papunësia dhe pashpresa. Me unitetin mund të bëjmë gjëra të mëdha, gjëra të rëndësishme”, shtoi ai.

Biden tha se në çdo rast, amerikanët kanë qenë në gjendje të bashkohen për të mirën më të madhe “Historia, besimi dhe arsyeja tregojnë rrugën, rrugën e unitetit”.

Presidenti i ri i SHBA-së kërkoj një moment për të pranuar inaugurimin e Kamala Harrisit.

“Këtu qëndrojmë 108 vjet më parë, mijëra protestues u përpoqën të bllokonin gratë e guximshme që marshonin për të drejtën e votës. Sot ne shënojmë betimin e gruas së parë në historinë amerikane të zgjedhur nënkryetare – Kamala Harris. Mos më thuaj që gjërat nuk mund të ndryshojnë”, tha ai.

Joe Biden u zotua të jetë një “president për të gjithë amerikanët”, përfshirë ata që nuk e mbështetën atë në garën presidenciale.

“Unë do të luftoj aq fort për ata që nuk më mbështesnin, ashtu si për ata që më bënë”, tha Biden.

dhe vazhdoi “Për të gjithë ata që mbështetën fushatën tonë, unë jam i përulur nga besimi që vendosët tek unë. Për të gjithë ata që nuk na mbështetën, më lejoni ta them këtë. Më dëgjoni ndërsa shkojmë përpara. Nëse akoma nuk jeni dakord, le të jetë ashtu. Kjo është demokracia. Kjo është Amerika. E drejta për të mospajtuar paqësisht brenda mbrojtësve të republikës sonë është mbase forca më e madhe e këtij kombi. Megjithatë më dëgjoni qartë. Mosmarrëveshja nuk duhet të çojë në përçarje. Dhe jua premtoj këtë. Unë do të jem një president për të gjithë amerikanët. Të gjithë amerikanët. Dhe ju premtoj, unë do të luftoj aq shumë për ata që nuk më mbështetën mua si për ata që më bënë “, tha ai.

Në fund, Biden nuk harroi që të bëjë bekimin e zakonshëm të amerikanëve, “Zoti e bekoftë Shtetet e Bashkuara” /

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.