Jo vetëm vaksina: kompania farmaceutike Pfizer Inc ka filluar një provë në Shtetet e Bashkuara në një fazë të hershme të një terapie orale antivirale COVID-19 që mund të shërojë pacientët Covid, që nga dita e parë e infektimit. Ilaçi Pfizer që po testohet, i quajtur PF-07321332, është në thelb një frenues i proteazës (si ilaçet e përdorura kundër HIV dhe Hepatitit) që parandalon virusin të replikohet në qeliza.

Pfizer beson se kjo klasë e molekulave mund të ofrojë trajtime të tolerueshme mirë kundër COVID-19, pasi terapitë e tregtuara aktualisht që punojnë në të njëjtën linjë nuk kanë raportuar shqetësime të sigurisë. Kompania po studion gjithashtu një kandidat antiviral të administruar në mënyrë intravenoze në një studim të fazës së hershme të pacientëve të spitaluar COVID-19.

“Të dy kandidatët (oral dhe intravenoz) kanë potencialin për të krijuar një paradigmë trajtimi fund në fund që integron vaksinimin në rastet kur sëmundja është akoma e pranishme,” Mikael Dolsten, Zyrtari Kryesor Mjekësor i Pfizer.

Lexo po ashtu:  Dy shqiptarë kandidojnë në Zgjedhjet Lokale në ShBA
Ju pëlqen!

Kandidati i Pfizer nuk është ilaçi i vetëm në llojin e tij: dy të tjerë janë në fazën e provës së ndërmjetme: njëra e zhvilluar nga rivalja Merck & Co me Ridgeback Bio dhe tjetra nga Roche Holding dhe Atea Farmaceutikë. (BI)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!