28 Nëntori eshte nje prej datave me te rendesishme per shqiptarët. Sot festojmë pavarësinë, por kjo datë lidhet edhe me disa ngjarje të rëndësishme.

1443 – Gjergj Kastriot Skënderbeu, e ngriti flamurin kombëtar mbi kalanë e Krujës.

1912 – Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë.

Ju pëlqen!

1955 – Ditëlindja e Adem Jasharit, heroit legjendar të Kosovës

1997 – Paraqitja e parë publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

1998 – përmes referendumit mbarëpopullor u adoptua Kushtetuta e Shqipërisë.

©MekuliPress/ Dhuro sot vetëm 1 euro dhe shpëtoje MekuliPress. Ndihmo gazetarinë e pavarur nga partitë politike dhe oligarkët. FOTO: No copyright infringement is intended.