Përveç propozimit për ndalimin e naftës ruse, Bashkimi Evropian po merr edhe disa masa shtesë kundër Moskës. Kjo është konfirmuar nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Në një postim në “Twitter” ajo thotë:
Listoni individët që kryen krime lufte në Bucha, Ukrainë

• Hiqni bankën më të madhe ruse Sberbank dhe dy kompani të tjera nga sistemi SWIFT, një shërbim mesazhesh që lidh institucionet financiare në mbarë botën.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.