Shkrimtari dhe publicisti Eduardo Galeano i cili ishte i njohur me krijimet e tij fillimisht në Spanjë, e më pas i përkthyer edhe në shumë gjuhë të botës, shumë shpesh ka pasë deklarata të fuqishme, të cilat përkojnë edhe me ditët e sotme. MekuliPress sjellë këtu deklaratën e Gelanos që ka të bëjë me çoroditjen e vlerave të ritualeve të jetës sonë sikurse që janë vdekja,, dasma, dukja, lakmia dhe dituria.

“Jetojmë në një botë ku varrimi është më i rëndësishëm se i vdekuri, ku dasmat janë më të rëndësishme se dashuria, ku dukja është më e rëndësishme se dituria.
Jetojmë në kulturën e ambalazhit, e cila e urren përmbajtjen.”

Pajtoheni me thënjën e shkrimtarit Eduardo Galeno, apo nuk pajtoheni fare? Na shkruani mendimin tuaj, të nderuar lexues. 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!