Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler ka dhënë së fundmi një intervistë për MCN Tv, përmes së cilës ka folur për raportet politike mes dy vendeve dhe disa zhvillime ndërkombëtare. Me hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem, Gendler ka deklaruar se hidhet një hap i madh që patjetër do ta kthejë Kosovën në një prioritet të politikës së jashtme izraelite.

I pyetur për një temë disi mediatike, siç është përfshirja e Rusisë në Ballkan, Gendler ka sqaruar se për Izraelin nuk ka asnjë problem për aktivizimin rus në Ballkan, pasi me Rusinë, Tel Avivi ka marrëdhënie shumë të mira.

Lexo po ashtu:  Rastësi apo e qëllimshme: Makina e Albin Kurtit u aksidentua kur...
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!