Instruktorët e drejtimit të automjetit, oficerët e policisë dhe zyrtarët qeveritarë në Rumani dyshohen për përfshirje në një mashtrim të parave për licensë drejtimi.

Agjencia anti-korrupsion (ADN) e vendit thotë se bastisjet në rajonin veri-lindor të Suceava gjetën 1.2 milion euro të lidhura me rrjetin kriminal. Përveç kësaj, prokurorët bllokuan orë, ar dhe tetë makina luksoze.

Është pohuar se rrjeti lëshoi ​​leje drejtimi dhe dokumente të regjistrimit të makinës në këmbim të ryshfetit. Autoshkolla në Rumani kushton midis 300 dhe 400 €. Për t’u kualifikuar, nxënësit duhet të kalojnë testin teorik dhe praktik.

Ju pëlqen!

Grupi kriminal do të organizonte një kalim në provimin e makinës dhe marrjen e autoshkollës për rreth 300 dhe 1,500 euro, sipas ADN-së. Testi i teorisë kushtoi 3,000 dhe 6,000 €, shtoi ai nëse merrej në mënyrë joligjore.

Pjesa tjetër e operacionit ishte e përfshirë në licencimin e automjeteve. Njerëzit mund të paguajnë midis 200 dhe 1,000 € për dokumentet e duhura të licencimit, edhe nëse dokumentet e paraqitura nuk ishin të plota ose automjeti kishte defekte të mëdha teknike. DNA tha se kishte ndaluar 14 persona në lidhje me rrjetin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!