Kancelari austriak, Sebastian Kurz, jep droëheqjen. Kurz tha sot se i ka kërkuar presidentit të caktojë një kryeministër të ri. Largimin nga kreu i qeverisë, Kurz e ka motivuar me ngërçin politik dhe kundërshtimin e ashpër nga opozita.

Siç raporton Bloomberg, në postin e tij është propozuar ministri i Jashtëm, Alexander Schallenberg.

Më shumë sesa konflikti politik, duket se pas dorëheqjes së Kurz është një hetim i hapur ndaj tij së fundmi. Tre ditë më parë, Reuters raportoi për disa kontrolle të kryera në Kancelarinë austriake, Ministrinë e Financave dhe zyrat e partisë së Kurz.

Ju pëlqen!

Pas kontrolleve prokurorët antikorrupsion njoftuan se ndaj Kurz ka nisur një hetim mbi dyshimin për ryshfet.

Kurz dhe Partia e tij Popullore (OVP) e hodhën poshtë hetimin si të motivuar politikisht.

Dyshimi në këtë hetim është se, duke filluar në vitin 2016 kur Kurz ishte ministër i jashtëm dhe kërkonte të bëhej udhëheqës partie, dhe më vonë kur u bë kancelar, Ministria e Financave e drejtuar nga konservatorët pagoi reklamat në një gazetë, në këmbim të sondazheve dhe politikës editorial në favor të tij.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.