Profesori, Muhamet Kelmendi, përmes një shkrimi në Facebook, ka komentuar nënshkrimin që ndodhi orë më parë në Shtëpinë e Bardhë mes Kosovës dhe Serbisë në prezencën e presidentit amerikan Donald Trump.

Sipas Kelmendit, marrëveshja në Uashington është jo e mirë për Kosovën.

Ai zbulon se dy pika nga marrëveshja janë tipike antishtetit të Kosovës.

Ju pëlqen!

Ja shkrimi i tij:

Marrëveshja ne Uashington-Marrëveshje jo e mire për Kosovën

Marrëveshja u nënshkrua. Mbetet ratifikimi ne Parlament.

Dy pika janë tipike antishtetit të Kosovës.

1. Pika 5 e Marrëveshjes.

Aty pranohet nga Kosova Minishengeni midis Maqedonise, Serbise, Shqiperise dhe Kosoves dhe

2. Pika 7 e Marreveshjes.

Ne kete pike e pranon Avdullah Hoti futjen e Ujmanit nen interesin dhe kompetencat e perbashkrta Kosove-Serbi, duke percaktuar kompetencat e perbashketa mbi Ujman.

Keto dy pika jane tipike politike dhe teresisht kunder pavaresise se shtetit te Kosoves.

Madje, me Ujman futet Serbia brenda shtetit te Kosoves.

Ne kete Marreveshje, pikat tjera jane thjeshte te interesit serb. Ne asnje pike nuk dele ndonje intetes i vecant per Kosoven. Kosova nuk perfiton asgje.

I vetmi perfitim eshte aktiviteti i perbashket ne gjetjen e te zhdukureve.

Pikat tjera, si hekurudhat, rruget, energjia elektrike etj., shkojne ne interesa te shtetit serb.

Une nuk shohe gje tjeter ne kete Marreveshje.

MK

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!