Nëse keni ankth ose nëse jeni të stresuar para një ngjarje të rëndësishme, të bini në gjumë dhe të qëndroni në gjumë mund të jetë një problem. Provoni këtë për të qetësuar nervat tuaja dhe për të marrë një pushim të mirë.

Është quajtur “4-7-8” metodë . Kjo është ajo që ju duhet të bëni:

1. Fryni qetësinë përmes hundës tuaj për 4 sekonda.

Ju pëlqen!

2. Mbani frymën tuaj për 7 sekonda.

3. Fryrni ngadalë gojën tuaj për 8 sekonda.
Kur jeni të stresuar ose në ankth, sasia e adrenalinës në gjakun tuaj rritet, dhe frymëmarrja juaj bëhet më e shpejtë dhe e lehtë. Ky ushtrim i frymëmarrjes vepron si një lloj qetësuesi. Ngadalësimi i qëllimshëm i frymëmarrjes në këtë mënyrë detyron ritmin e zemrës suaj të ngadalësohet, duke ju bërë të qetë shumë shpejt; është fiziologji e thjeshtë!Ju nuk e kuptoni atë, por në këtë moment sistemi juaj nervor qendror gradualisht zvogëlon aktivitetin e tij, dhe ndjenjat e ankthit zhduken.
Për të çlodhur mendjen dhe trupin tuaj përpara gjumit, përzieni së bashku

1/4 lugë gjelle mjaltë
1/8 lugë gjelle kripë deti
1 lugë gjelle vaj kokosi
Thjesht mund ta gëlltisni këtë përzierje ashtu siç është ose ta shtoni në një gotë me ujë të ngrohtë – efekti do të ishte i njëjti.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.