Japonia po planifikon thjeshtimin e formatit të Lojrave Olimpike të vitit të ardhshëm, për të zvogëluar rrezikun e një shpërthimi të koronavirusit të ri. Guvernatorja e kryeqytetit dhe qytetit pritës, Tokios, Yuriko Koike tha se do të zhvillohen diskutime për të pëcaktuar ndryshimet e mundshme, raportoi Kyodo News.

“Shpresojmë të punojmë së bashku me qeverinë dhe komitetin organizativ të Tokios për të parë se çfarë mund të racionalizohet dhe thjeshtohet. Kjo do të jetë e nevojshme për të fituar mirëkuptimin e publikut”, theksoi ajo. Sipas burimeve, ndryshimet mund të përfshijnë reduktimin e numrit të spektatorëve dceremonive të hapjes dhe mbylljes së Lojrave Olimpike dhe Paraolimpike. Masa të tjera mund të përfshijnë shërbime të veçanta mjekësore.

Lexo po ashtu:  Sarri deklarohet para derbit me Lazion
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!