Hekurudhat shumë efikasë të Japonisë janë gjithnjë një hap përpara: është e vështirë në fakt, të gjesh një vend ku trenat janë më teknologjikë dhe më efikas.

Kohët e fundit, megjithatë, janë drerët që kanë krijuar probleme për vagonët e përpiktë japonezë, shkruhet në faqen satirike italiane”fuoriditesta.it.

Kështu, një grup studiuesish nga Instituti i Kërkimeve Teknike të Hekurudhave në Tokio u përpoq të zhvillonte teknologji të reja për të trembur kafshët dhe për t’i mbajtur ata larg nga gjurmët.

Ju pëlqen!

Sistemi i dizajnuar do të lejojë që lokomotiva të lëshojë tinguj si ato të lehjeve të qenve dhe zhurma të tjera që duhet të lejojnë që kafshët të mbahen larg. Sado e pazakontë dhe qesharake siç mund të duket, testet në disa trena kanë treguar një ulje prej 45% të qasjes së drerave.

Testet përfshin një imitim 20 sekondash të lehjes së qenve me qëllim largimin e tyre nga shinat. Përkundër përpikmërisë së njohur të trenave japonezë, vonesat dhe pezullimet në zonat malore për shkak të përplasjeve me kafshët nuk janë të rralla.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!