Fshati japonez i notit Notou ka provokuar reagime të forta publike pasi u njoftua se ata kishin shpenzuar fonde të mëdha për të zbutur efektet e epidemisë së koronavirusit në një skulpturë të madhe kallamari për të rritur turizmin.

Një krijesë e madhe rozë me krahët e shtrirë u zbulua në mars në qytetin bregdetar të Notou në Japoninë qendrore dhe kushtoi pothuajse 25 milion dollarë. Pavarësisht kritikave, zyrtarët lokalë thanë se shpresonin që skulptura e vendosur përgjatë rrugës do të tërheqte kalimtarët.

“Turizmi në qytetin tonë është goditur rëndë nga koronavirusi. Ne donim të bënim diçka për të mbështetur sipërmarrjen lokale,” tha një zyrtar i qytetit.

Ju pëlqen!

Ai shtoi se vendi vuajti jo vetëm nga kufizimet e vendosura si pjesë e luftës kundër COVID-19 por edhe nga kapjet e dobëta.

Ditët e fundit shumë janë tërhequr nga skulptura e lartë 13 metra, me fëmijët që luajnë me të dhe të rriturit që e pikturojnë atë, ndaj dhe zyrtarët lokalë po mbrojnë veten. Por shumë nuk e ndajnë këtë entuziazëm.

Lexo po ashtu:  Vendim i Strasburgut: Segregim rracor në shkollën "Naim Frashëri" në Korçë

“Është e gabuar të shpenzosh paratë e taksapaguesve në sende të panevojshme që nuk janë urgjente,” ishte një nga komentet në Twitter.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!