2 motra nga Japonia të moshës 107 vjet e 300 ditë u bënë binjakët më të vjetër identikë që jetojnë në Tokë. Motrat u përfshinë në Librin e Rekordeve Guinness. Rekordi i ri u vendos në Nderimin e Ditës së Plakut, e cila konsiderohet një festë kombëtare në Japoni raporton Сhosun.com.

Umeno Sumiyama dhe Koume Kodama kanë lindur në një familje prej 13 vetash në vitin 1913. Pasi mbaruan shkollën, motrat u nisën për në qytete të ndryshme dhe më vonë u panë me njëra -tjetrën vetëm në dasma ose funerale të të afërmve. Sot ato jetojnë në shtëpi pleqsh në të gjithë Japoninë. Për shkak të pandemisë, certifikatat rekord u janë dërguar grave me postë.

Vlen t’i kushtohet vëmendje faktit se Japonia është vendi që vërehet jetëgjatësia më e lartë. Rekordi i vendosur më parë u mbajt gjithashtu nga gratë japoneze Kin dhe Jin, të cilat mbushën 107 vjet e 175 ditë. Sot, gruaja më e vjetër në botë konsiderohet si një banore e Japonisë e quajtur Kane Tanaka, e cila tashmë ka festuar ditëlindjen e saj të 118 -të.

Lexo po ashtu:  Artisiti i madh shqiptar, Gazmend Freitag, në "Successful PEOPLE in Germany and Austria"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!