Shume e njerëzve kanë dëgjuar të paktën njëherë për hemorroidet. Hemorroidet janë shumë të shpeshta: prekin 1 në 20 persona, gra dhe burra, dhe rreth gjysmën e të rriturve më të vjetër se 50 vjeç.

Por nëse nuk ke pasur asnjëherë hemorroide, mund të jetë e vështirë të tregosh se çfarë po ndodh.

Po çfarë i shkakton hemorroidet?

Ju pëlqen!

Akoma nuk është e qartë se pse disa njerëz vuajnë nga hemorroidet e të tjerë jo. Ekspertët mendojnë se mund të ekzistojë dhe një faktor gjenetik. Faktorë të tjerë që rrisin riskun për zhvillimin e hemorroideve janë:

 • Qëndrimi ulur në tualet për periudha të gjata kohe
 • Diarreja dhe kapsllëku kronik
 • Shtrëngimi gjatë jashtëqitjes
 • Shtatzënia
 • Konsumimi i një diete të varfër në fibra
 • Ngritja në mënyrë të rregullt e peshave të rënda
 • Dobësimi i indeve në anus dhe rektum që ndodh me plakjen

Cilat janë simptomat e hemorroideve? A janë ato të dhimbshme?

Gjithçka varet nga lloji i hemorroideve. Nëse vuani nga hemorroide të jashtme, mund të keni simptoma si më poshtë:

 • Kruajtje anale
 • Një apo më shumë gunga pranë anusit
 • Dhimbje anale që bëhet më keq kur jeni ulur
Lexo po ashtu:  Covid-19/ Meshkujt prodhojnë më shumë antitrupa dhe i mbajnë më gjatë

Nëse vuani nga hemorroide të brendshme do të keni këto simptoma:

 • Gjakrrjedhje nga rektumi (që shfaqet si gjak në jashtqitjen tuaj apo në lëtrën e tualetit)
 • Një hemorroide që del nga anusi juaj dhe quhet prolapsi

Hemorroidet në shumicnë e rasteve nuk shkaktojnë dhimbje kur jeni në tualet. Por nëse keni një hëmorroide të dalë (prolapsi), mund të keni dhimbje dhe enjtje.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!