Antibiotikët rrezikojnë të prekurit nga gripi pasi që dëmtojnë imunitetin e trupave për të luftuar virusët në mushkëri thojnë shkenctarët.

Studimi i kryer me brejtës ka zbuluar se përdorimi i gjatë dëmton qelizat e mushkërive, shkruan Daily Mail.

Po ashtu tek brejtësit që janë përdorur antibiotikë është vërejtur se luftimi i virusit është tejet i dobët, derisa tek brejtësit që nuk është përdorur antibiotik luftimi ndaj virusit ka qenë shumë më i shpejtë.

Ju pëlqen!

Eksperimenti ka zgjatur vetëm për dy javë dhe efektet e përdorimit të antibiotikëve kanë qenë mjaftë të frytshme.

Lexo po ashtu:  Çfarë e shkakton sëmundjen koronare të zemrës dhe cilët persona janë më të rrezikuar?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!