Ndër reagimet emocionale, më shkatërrimtari është zemërimi, sepse ai të errëson gjykimin dhe shikimin, më shumë se të gjithë reagimet e tjerë.

Zemërimi shkakton gjithashtu edhe nisjen e një efekti domino, dhe ai i përkeqëson situatat, duke i bërë ato më të pakontrollueshme, dhe në të njëjtën kohë duke shtuar vendosmërinë e armikut tuaj.

Nëse je duke u përpjekur që të shkatërrosh një armik i cili të ka lënduar, më mirë që ta bësh atë të shpërqëndrohet duke shfaqur shenja miqësie, se sa duke treguar zemërimin tënd.

Ju pëlqen!

E vërteta është se emocionet të mjegullojnë gjykimin, të bëjnë të mos e shohësh qartë situatën dhe kështu, asnjëherë nuk do të jesh në gjendje të përgatitesh dhe të kesh vetëkontrollin që nevojitet.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!