Lani dhëmbët me furcë të paktën një orë pas ngrënies, veçanërisht nëse keni pasur ushqime acidike, për të mbrojtur smaltin e dhëmbëve tuaj. Dhëmbët dhe mishrat e tyre te shëndetshëm janë jetik për shëndetin e përgjithshëm.

Por kur vjen puna te larja e dhëmbëve, tregohuni të zgjuar në lidhje me kohën.

Prisni të paktën një orë pas ngrënies, veçanërisht nëse hani ushqime acidike ose pini sode. Kjo i jep kohë smaltit tuaj për t’u ngurtësuar përpara se të lani.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.