Magnezi është thelbësor për trupin tonë. Ai ndihmon trupin për të sintetizuar qindra enzima dhe për të asimiluar kalcium, fosfor dhe kalium. Është një substancë kaq e rëndësishme që trupi na dërgon disa sinjale për të vënë re se po marrim shumë pak.

Kryesisht lodhja: nëse ndjeheni i dobët, ndoshta kjo është për shkak të mungesës së magnezit, si dhe në rast të dhimbjeve gjatë natës, ose dhimbjeve të shpeshta të kokës.

Ata me çrregullime gjumi mund të mos kenë magnez të mjaftueshëm për t’i bërë ballë stresit. Po, sepse magnezi shërben gjithashtu për të “sintetizuar” stresin më mirë, duke rritur presionin e gjakut dhe punimin normal të zemrës.

Ju pëlqen!

Magnezi është gjithashtu i dobishëm për kapsllëk. Edhe zorrët kanë nevojë për të, kështu që mangësi mund të jetë kundërproduktive për evakuimin e përditshëm.

Për më tepër, magnezi ndihmon trupin për të prishur sheqernat, kështu që mund të jetë gjithashtu i dobishëm për të parandaluar diabetin e tipit 2: Instituti Kombëtar i Shëndetit të SHBA pretendon se ata me nivele të mira të magnezit kanë një rrezik më të ulët për zhvillimin diabeti.

Ushqimet që kanë një nivel të lartë të magnezit përfshijnë kakao, banane, kajsi, bajame, thjerrëza dhe fasule, disa drithëra, patate dhe kunguj.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!