Nëse vendosni një hudhër nën jastëk gjatë natës kur flini atëherë, do t’I keni këto përfitime:

Mbanë larg mushkonjat dhe insektet e tjera- hudhra është një largues natyral I toksinave. Këto veti të hudhrës e bëjnë atë perfekte për t’I mbajtur insektet larg nga shtrati.

Hudhra shëron insomninë– a vuani nga panik ataket dhe keni probleme me gjumin? Vendosja e një kokrre hudhër nën jastëk mund t’iu ndihmojë me këtë problem. Ajo është përdorur që nga kohët antike si kurues I çrregullimeve të gjumit. Vetitë anti-oksidante dhe anti-inflamatore të saj I mbajnë lëngjet e trupit dhe organet të shëndetshme dhe I mbrojnë ato nga infeksionet. Ajo ndihmon në relaksimin e muskujve, dhe dërgon sinjale në tru se trupi është i gatshëm për gjumë.

Ju pëlqen!

I mbanë bakteret dhe mikrobet larg– tanimë dihet se hudhra ka veti anti-bakterale. Ajo është një “vrasës” efektiv I baktereve dhe patogjeneve të tjera. Prandaj mbajtja e saj nën jastëk gjatë natës, do t’iu mbrojë nga viruset dhe bakteret.

Ndihmon frymëmarrjen– hudhra mund t’iu ndihmoj të merrni frymë më mirë, sidomos nëse keni kanalet e frymëmarrjes të bllokuara, si rezutat I ndonjë ftohjeje. /MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!