Meqenëse jemi me vite e vite dhe shekuj nga largësia e asaj kohe shumë gjëra janë të njohura rreth oborrit mbretëror të Shtetit të Arbërit të udhëhequr nga Gjergj Kastrioti,por ka ende akoma për të sjell në kohën tonë gjëra se si ishte dhe kush shërbente brenda oborrit mbretëror të tij.

Në kuadër të kësaj ,këtu po sjell këtë se në fakt kush i ushqente kuajt respektivisht kalin e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut; nga kronistët mësojmë se për ushqimin e kuajve ,respektivisht Kalit të Gjergj Kastriotit ishte kujdesur Giovanni Antonio D – F. Bergamasco, thuhet se ky nuk kishte shkollë të mbaruar,por njihte mirë kuzhinën e kafshëve,pra të kuajve.Sikur që dihet Kuajt në atë kohë ishin tepër të rëndësishëm dhe ndihmesa e madhe në luftën kundër armikut si dhe arrijtjes me kohë në vendin e duhur.

Lexo po ashtu:  Albin Kurti: -Orvatja e katërt për rrëzimin presidencial të Republikës së Kosovës - Edhe orvatja e katërt do t'i dështojë. Koha nuk kthehet mbrapsht. 6 tetori 2019 ka ndodhur. Që prej atëherë, koha ka ecur përpara. I thjeshtë është problemi të dashur qytetarë: nuk mund ta shpëtojmë edhe Republikën edhe këtë President. E, unë e kam ndarë mendjen. Moti.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!