Kosova dhe Izraeli në një ceremoni virtuale pak ditë më parë, formalizuan vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Ines Demiri është Ambasadorja e parë e Kosovës në Izrael. Shqiptarja nga Kosova fillimisht u emrërua si e Ngarkuara me Punë e Repubikës së Kosovës në këtë shtet.

Me këtë pozitë Demiri ka hyrë në historinë e marrdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit.

Ju pëlqen!

Ajo më herët ka shërbyer si diplomate në kosnullatën e Kosovës në New York.

Edhe pse midis vendeve është formalizuar vendosja e marrëdhënieve diplomatike, ende nuk janë përcaktuar vendet se ku do të hapen Ambasadat.

Lexo po ashtu:  Facebook po planifikon vendosjen e reklamave në shërbimin e tij të mesazheve WhatsApp
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!