Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka kërkuar nga homologu i tij zviceran të shtunën që të shërbejë si ndërmjetës neutral në mes të Ukrainës dhe Rusisë dhe të ndihmojë në gjetjen e gjuhës për armëpushim mes dy shteteve, ka raportuar gazeta e njohur zvicerane “Tages Angeizer”.

Kërkesa presidentit zviceran Ignazio Cassis i është bërë për takimin e ardhshëm të Këshillit të të Drejtave të Njeriut që do të nisë të hënën në Gjenevë, e në të cilën është planifikuar që ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov të marrë pjesë të martën.

Lexo po ashtu:  Tomë Gashi zbulon detaje të reja për rastin e Astrit Deharit, kush janë vrasësit e tij?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!