Zvicra është e mbushur aq shumë me ar dhe argjend sa që po hedh metalin e çmuar në ujerat e zeza, raporton “MSN”.

Sipas shkencëtarëve në Institutin Federal të Shkencës dhe Teknologjisë , rreth 43 kilogramë ari dhe tre tonë argjendi kalojnë nëpër fabrikën e trajtimit të ujërave të zeza të vendit çdo vit.

“Përqendrimet e arit nuk përbëjnë rreziqe për mjedisin dhe riciklimi nuk do të ishte ekonomikisht i vlefshëm”, thanë shkencëtarët.

Ju pëlqen!

Sipas raportit, vendi më i mirë për të gjetur ar në kanalizime është në rajonin e Ticinos.

“Kjo mund t’i atribuohet pranisë së disa rafinerive të arit në rajon,” thonë ata- Rimëkëmbja e metaleve nga ujërat e zeza ose llumrave nuk është e vlefshme për momentin”.

Kjo nuk është hera e parë që ujërat e zeza janë mbushur me sende ari.

Në 2015, Universiteti Shtetëror i Arizonës tha se rrjedhjet nga një qytet me një milion njerëz mund të përmbanin metale me vlerë 13 milionë dollarë në vit.

Universiteti ka studiuar ujërat e zeza nga impiantet e trajtimit të mbetjeve nga Arizona dhe SHBA-ja dhe ka gjetur ari shkonte nga 0.3 në 0.6 gram për ton.

Lexo po ashtu:  Luftë franko-gjermane edhe në Bankën Qëndrore Europiane

Hulumtuesit hipotezuan se, globalisht, ne ujërave të zeza mund të gjendet rreth 360 tonë ar në vit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!