Sipas një studimi të botuar në revistën ‘Nutriens’ mangot janë vlerësuar si një aleatë i rëndësishëm në luftën kundër plakjes.

Mangot dhe veçanërisht një larmi specifike e tyre, Ataulfo , kanë përmasa të vogla me ngjyrë të artë, përmbajnë një numër lëndësh ushqyese, përfshirë β-karoten dhe karotenoide të tjera si dhe acide askorbike dhe fenolike, kryesisht klorogjene, protokokale dhe vanilje, që karakterizohen nga vetitë anti-rrudhë.

Një studim i mëparshëm zbuloi se ekstrakti i mangos në minj parandalonte formimin e rrudhave duke penguar trashjen e lëkurës dhe rritjen e shtresave të kolagjenit . Sidoqoftë, hulumtimi i ri së pari tregon efektet e konsumit të mangos në lëkurën e njeriut.

Ju pëlqen!

Studimi thekson se nuk duhet tepruar në konsumimin e mangove, pasi sheqeri i tepërt i frytit dëmton organizmin.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.