Ju vini në këtë botë krejt pa të keq duke pritur që jeta të jetë ky vend utopik ku drejtësia shërbehet gjithmonë, qumështi dhe mjalti rrjedhin në vend të lumenjve, dhe njerëzit në të vërtetë janë të këndshëm me njëri-tjetrin.

Nëse më pyesni mua, ky është vendi ku dëshiroj vërtet të jem.

Por, ajo që do të provoni është shumë më ndryshe. Me kalimin e kohës, ju kuptoni se pasojat e ekzistencës suaj janë në të vërtetë të vështira dhe të dhimbshme. Ju mësoheni me stresin e vazhdueshëm, shqetësoheni për gjithçka dhe të gjithë. Ankthi bëhet një pjesë e jetës tuaj.

Ju pëlqen!

Dhe kështu, pas një periudhe drame seriozisht të gjatë në jetën tuaj, më në fund kuptoni se për disa gjëra nuk duhet të shqetësoheni më! Në përpjekje për ta bërë botën një vend më të mirë dhe për t’i mbajtur të gjithë të lumtur, ju vetëm sa e bëni jetën tuaj më stresuese sesa është.

Epo, jo më. Sepse disa gjëra thjesht nuk janë të denja aq sa ju të stresoheni për ta. Jeta është pikërisht ashtu siç ne e bëjmë atë. Kjo përgjegjësi qëndron tek ne.

Këtu janë 17 gjëra, të cilat duhet t’ia ndalojmë vetes. Sa më shpejt!

Çfarë mendojnë të tjerët

Kur shqetësoheni shumë për ato që mendojnë ose thonë të tjerët për ju, ju e jetoni jetën tuaj për ta. Ju intereson shumë se si i shikoni ata dhe si ju perceptojnë. Njerëzit gjithmonë do t’ju gjykojnë. Mos e harroni.

Lexo po ashtu:  Për një dozë pozitiviteti, konsumoni këto ushqime

Të paturit të drejtë gjatë gjithë kohës

Ju duhet të kuptoni se nuk do të keni gjithmonë të drejtë për gjithçka. Secili person ka besimet dhe preferencat e veta.

“Normalja është një iluzion. Ajo që është normale për merimangën është kaosi për mizën.” – Charles Addams

Trupi perfekt

Trupi perfekt, magjepsës dhe tërheqës është një gënjeshtër. Është një mashtrim marketingu nga manjakët e korporatave, sepse vetëm kështu ne do t’i blejmë produktet e tyre ose pajisjet e shtrenjta. Pranoni të metat tuaja. Mëso ta duash trupin tënd. Ti je e bukur.

Shqetësoheni nëse keni veshur taka 15 cm apo atlete

Është stili juaj dhe ju do të bëni ashtu siç ndjeheni më mirë. Pavarësisht nëse vendosni të vishni xhinset e mamit tuaj ose një minifund me taka të larta, është akoma e premte mbrëma. Jepini!

E kaluara

Ajo që ndodhi në të kaluarën mund të mos harrohet. Ju nuk mund ta ndryshoni atë dhe përfundimisht do të humbni kohën tuaj duke menduar për të. Falni veten, lini të kaluarën pas jush dhe përqendrohuni në momentin tuaj aktual.

Thashethemet

Mësoni ta doni jetën tuaj dhe të punoni shumë për gjërat që dëshironi. Të flasësh për dikë pas shpine është thjesht fëminore. Mos e shpenzoni jetën tuaj me urrejtje.

Shqetësoheni për miratimet e të tjerëve

Nuk ka problem të dëgjoni një këshillë, por kurrë nuk duhet të bëni gabim t’i kërkoni dikujt miratimin e tyre. Nëse prisni vlerësimin e dikujt, ka të ngjarë që të vuani nga refuzimi.

Lexo po ashtu:  5 arsyet psikologjike pse njerëzit nuk dobësohen

Është jeta juaj, e marrtë dreqi. Merrni ca përgjegjësi për të!

Njerëzit toksik përreth jush

Çfarëdo që të bëni, sigurohuni që të mbani kufij të sigurt dhe të fortë rreth jush. Dhe nuk do t’ua ndjejë më kurrë për ato vampirët që thithin energji. Lërini ato dhe premtojini vetes që kurrë, kurrë të mos shikoni prapa.

Dështimet

Dështimet janë të vështira, por ato janë të gjitha pjesë e procesit mësimor. Mos kini frikë të dështoni dhe më e rëndësishmja mos lejoni që t’ju dekurajojnë. Zgjidh veten dhe vazhdo të ecësh përpara. Dështimi është vetëm një mësim tjetër në jetë.

Mbrëmjet e detyruara të së premtes

Po përse të shqetësoheni? Ju mund të bëni gjithçka që dëshironi një natë të premte, e cila nuk do të përfshijë domosdoshmërisht një mbrëmje në klab. Dëshironi të qëndroni në shtëpi dhe të shikoni një serial në Netflix? Unë them bëjeni!

Adhuroni Facebook dhe Instagram

Nëse ju pëlqen të ndani diçka, për hir të zotit, bëjeni. Por ndaloni së shqetësuari nëse keni 100 ose 1000 pëlqime. Ndani atë sepse dëshironi! Mos e lejoni veten të bëheni skllav i mediave sociale.

Për çdo gjë që nuk keni

Gjithmonë do të ketë njerëz që kanë më shumë se ne. Dhe kjo nuk duhet të jetë frikësuese për ju. Bari nuk duhet të jetë gjithmonë më i gjelbër nga ana tjetër. E gjitha varet nga ju. Kujdesuni për anën tuaj dhe vlerësoni ato që keni.

Lexo po ashtu:  Ikni prej tyre/ Dhjetë burra për të cilët nuk ia vlen të lësh mendjen

Dëshira për hakmarrje

Mos e harxhoni energjinë tuaj për hakmarrje. Unë ju premtoj se nuk do t’ju bëjë të ndjeheni aq mirë sa mendoni. Do të ndjeheni vetëm më të mjeruar sepse keni lënduar dikë.

Shqetësoheni për “po sikur”

E ardhmja është përpara jush. Mos u stërvitni për paparashikueshmërinë e saj. Në vend të kësaj, bëni gjithçka në fuqinë tuaj për ta përmirësuar atë duke u përqëndruar në të tashmen.

Shqetësoheni për gjëra materiale

Në rregull, paratë janë të dëshirueshme. Të gjithë duam një çantë plot me miliona dollarë. Sidoqoftë, zotërimet materiale nuk do t’ju garantojnë kurrë lumturi. Filloni të ndërtoni një jetë të paharrueshme dhe të lumtur. Gjithçka tjetër do të vijë vetë.

Jeni më të mirë se sa duhet me njerëzit

Çfarë do të thotë “mirë” gjithsesi? A ka ndonjë rregull se si duhet të sillet një person në mënyrë që të pranohet nga shumica? Fakti është se – çfarëdo që të bësh, kurrë nuk do të arrish t’i kënaqësh të gjithë. Pra, do të harxhoni vetëm energjinë dhe kohën tuaj të çmuar në Tokë.

Filloni të jetoni jetën tuaj ashtu siç dëshironi!

Pendoheni për gjërat

Mësoni t’i pranoni gjërat që keni bërë. Ishte vendimi juaj dhe ju duhet të mbani përgjegjësi për të. Mos u pendoni. E kaluara ka ikur dhe ju duhet ta merrni si mësim dhe të vazhdoni udhëtimin tuaj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!