Bazuar në të gjitha 72,314 raste të COVID-19 raste të konfirmuara, të dyshuara dhe asimptomatike në Kinë që nga 11 shkurti, një letër nga KCDC kineze e lëshuar në 17 shkurt dhe e botuar në Revistën Kineze të Epidemiologjisë ka gjetur që rreziku rritet me moshën.

Ky probabilitet ndryshon në varësi të grupmoshës.

Përqindja e treguar më poshtë NUK paraqet në asnjë mënyrë pjesën e vdekjeve sipas grupmoshave. Përkundrazi, përfaqëson, për një person në një grupmoshë të caktuar, rrezikun e vdekjes nëse infektohet me COVID-19.

Lexo po ashtu:  Gjashtë këshilla si të ulni tensionin e lartë të gjakut në dimër
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!