Për qindra vjet, kjo kolonjë e epokës otomane ka qenë sinonim i mikpritjes turke. Tani, është duke u përdorur për të luftuar koronavirusin. Ndërsa sanituesit e duarve komercialë po mbarohen kudo në botë, njerëzit në Turqi po rikthehen aromës tradicionale që ka marrë një rëndësi krejt të re mes pandemisë koronavirus: Kolonjës.

Kolonja ka qenë një simbol i çmuar i mikpritjes dhe shëndetit turk që nga Perandoria Osmane, dhe shpesh përshkruhet si aroma kombëtare e Turqisë. Tradicionalisht, kjo aromë e ëmbël e bërë me lule fiq, jasemini, trëndafil ose përbërës agrumesh është spërkatur në duart e mysafirëve ndërsa hyjnë në shtëpi, hotele dhe spitale; kur mbarojnë ushqimet në restorante; ose ndërsa mblidhen për shërbime fetare. Por ndryshe nga aromat e tjera natyrore, përmbajtja e lartë e alkoolit me bazë etanoli mund të vrasë më shumë se 80% të mikrobeve dhe të veprojë si një dezinfektues efektiv i duarve.

Kështu që, kur Ministri i Shëndetësisë i Turqisë testoi aftësinë e kolonjës për të luftuar koronavirusin më 11 mars, ajo jo vetëm që frymëzoi një valë të vëmendjes së mediave kombëtare duke provuar fuqitë e anti-Covid-19 të kolonjës, por gjithashtu bëri që të krijohesh radhë të gjata njerëzish në dyqanet e parfumeve dhe pranë kimistëve në të gjithë Turqinë. Në fakt, që nga rasti i konfirmimit të parë të koronavirusit të Turqisë në mesin e marsit, disa nga prodhuesit kryesorë të kolonjës të vendit kanë thënë që shitjet e tyre janë rritur për të paktën pesëfish.

Lexo po ashtu:  Krijohet embrioni artificial, me tru dhe zemër, por pa nënë dhe pa baba
Ju pëlqen!

Për të përmbushur kërkesën në rritje të aromës, më 13 mars qeveria turke daloi së kërkuari etanol në benzinë ​​në mënyrë që të rritë prodhimin e kolonnjës dhe dezinfektuesve të tjerë shtëpiak, posaçërisht për të luftuar koronavirusin.

Prodhimi i kolonya (Kolonjës) është mjaft i thjeshtë. Së pari, etanoli i pastër bëhet nga elbi i fermentuar, rrushi, melasa ose patatet dhe përzihet me ujë të distiluar. Pastaj, shtohet një aromë natyrale si lule manjolia, limoni ose rozmarina, dhe lihet për një periudhë tre javore maturimi përpara se të hidhet nëpër shishe dhe të përdoret.(BBC)

Edel Strazimiri 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!