Izraeli dhe Libani kanë arritur një marrëveshje që po quhet historike mbi hapësirën detare. Kryeministri izraelit, Yair Lapid ka deklaruar ndër te tjera se:

Kjo marrëveshje do të fuqizojë sigurinë e Izraelit, injektojë miliarda euro në ekonominë e Izraelit dhe sigurojë stabilitetin e kufirit tonë verior

Presidenti libanez, Michel Aoun ka njoftuar se varianti i propozouar nga i dërguari amerikan, Amos Hochstein ka kënaqur kërkesat e vendit të tij dhe shtoi se ai shpreson që ajo të njoftohet së shpejti.

Ju pëlqen!

Të dyja vendet janë teknikisht në luftë, por marrëveshja mbi kufitë detarë mund të hapë mundësi për shfrytëzimin e burimeve të gazit në zonë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!