Benjamin Netanyahu e ka informuar presidentin e Izraelit se nuk është në gjendje të krijojë një qeveri koalicioni pasi u prishën bisedimet me rivalin e tij politik Benny Gantz.

Zyra e Presidentit Reuven Rivlin tha të hënën në mbrëmje se Netanyahu kishte njoftuar se ai do të “kthente mandatin për të formuar qeverinë te presidenti, sepse ai nuk ishte në gjendje ta bëjë këtë”

Masa jo domosdoshmërisht i jep fund shanseve të Netanyahu për të udhëhequr administratën e ardhshme të vendit. Gantz, kreu i opozitës, tani do të ketë 28 ditë të përpiqet të krijojë një koalicion, ose të rrezikojë zgjedhje të tjera që do të thirren.

Ju pëlqen!

Nëse izraelitët shkojnë përsëri në votime do të ishte hera e tretë brenda një viti, pas dy rezultateve zgjedhore jo-përfshirëse, që e shtynë vendin në një krizë politike.

Lexo po ashtu:  Rezultatet e përditësuara deri në orën 15:30 nga numërimi i votave të Diasporës/ VV-ja thellon diferencën
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!